Dzisiaj jest godzina  
 
Menu
Strona główna
Aktualności
i promocje
Firma
Kasy fiskalne
Internet
Serwis
Cennik
Kontakt
Poczta via WWW
 
Ciekawe linki:
www.twojepc.pl
www.chip.pl
www.benchmark.pl
www.download.net.pl
www.enter.pl
 
Ostatnia aktualiz.:
18.4.2018
 

Podłączenie i uruchomienie

Każdy komputer jest dostarczany na miejsce i podłączany.
Jednak z pewnością zaistnieje sytuacja, gdy Klient będzie zmuszony rozłączyć komputer z różnych przyczyn, np. porządków, przemeblowania lub awarii. Oto kilka uwag związanych z tym problemem.

Komputer można uruchomić w temperaturze pokojowej. Nie wolno natomiast podłączać i uruchamiać komputera, który został przyniesiony do pomieszczenia z zewnątrz i jest wychłodzony do mniej niż +5°C. Po ociepleniu można podłączyć i uruchomić.

Każde rozłączanie lub podłączanie przewodów do i z komputera przeprowadzamy przy wyłączonym komputerze i przy wyciągniętej wtyczce z gniazdka 220V. Zasilanie podłącza się jako ostatnie a rozłącza jako pierwsze. Należy zwrócić uwagę, aby komputer był zasilany z gniazdka z wbudowanym bolcem uziemiającym. Przewody z urządzeń i akcesoriów komputerowych należy podłączać delikatnie i starannie, aby nie uszkodzić gniazd lub wtyczek np. łamiąc igiełki w nich umieszczone. Po umieszczeniu wszystkich potrzebnych wtyczek w gniazdach należy dokręcić je wbudowanymi śrubami do portu, aby uniemożliwić im przypadkowe wypadnięcie.

Poniższy rysunek przedstawia typowe rozmieszczenie portów w komputerze:

Rozmieszczenie może się różnić od podanego ze względu na różne projektowanie płyt głównych przez producentów.

Przeznaczenie portów:
 • port klawiatury - służy do podłączenia klawiatury standardu PS2 a także klawiatury starszego typu (AT) za pośrednictwem specjalnej przejściówki
 • port myszy PS2 - główne zastosowanie to mysz standardu PS2, trackball, tablet
 • USB - uniwersalny port szeregowy ma zastosowanie obecnie we wszystkich typach urządzeń i akcesoriów komputerowych. Do USB podłączyć można myszy, joysticki, skanery, drukarki, modemy zewnętrzne, kamery internetowe, aparaty cyfrowe i inne urządzenia, które w swojej specyfikacji mają wzmiankę o USB. Do tego portu jako jedynego w komputerze można podłączać urządzenia bez wyłączania komputera.
 • port szeregowy COM1 i COM2 - port do komunikacji z zewnętrznymi urządzeniami w standardzie RS232 np. modemy zewnętrzne, myszy szeregowe, drukarki, kasy fiskalne, aparaty cyfrowe i inne urządzenia wymagające komunikacji w standardzie RS232, można także łączyć dwa komputery przez ten port w celu wymiany plików bądź wspólnego sieciowego grania w gry.
 • port drukarki LPT - główne zastosowanie to drukarki a także skanery, umożliwia także (podobnie jak port COM) podłączenie drugiego komputera w celu wymiany plików, w tym jednak przypadku transfer jest jednak znacznie szybszy.
 • port joysticka / MIDI - do tego portu podłączamy wszelkiego rodzaju joysticki, gamepady, kierownice a także klawiatury MIDI dla muzyków i instrumentalistów.
 • mikrofon - wejście to służy do podłączenia mikrofonu zakończonego odpowiednią wtyczką minijack
 • wejście liniowe - wejście służy do podłączenia dowolnego źródła dźwięku w celu nagrania na komputer i dalszej obróbki, np. wieża stereo, walkman, discman, player mp3 bądź radio.
 • głośniki - wyjście dźwięku generowanego przez komputer, do gniazda podłącza się zestaw głośników z własnym wzmacniaczem i zasilaniem. Nie można podłączać głośników niemających wzmacniacza i zasilania gdyż wyjście to nie ma sygnału wzmacnianego i można je uszkodzić. Do gniazda tego można podłączyć także wieżę stereo z wbudowanym wejściem AUX, co jest najlepszym rozwiązaniem dla fanów dobrego brzmienia muzyki.
 • monitor - gniazdo SVGA służące do podłączenia monitora o tym standardzie.
 • inne urządzenia - wyjście faxmodemu analogowego lub ISDN służącego do połączenia się z Internetem, wyjście karty sieciowej umożliwiające podłączenie komputera w sieć dwóch i więcej komputerów, umożliwia ono najszybszy transfer spośród omawianych, gniazdo antenowe do tunera TV. Oczywiście gniazda te nie muszą wystąpić w danym komputerze.
Gdy już wszystkie przewody są podłączone i mamy pewność, że prawidłowo i zgodnie z ich przeznaczeniem, można włączyć komputer.
Kolejność włączania jest następująca:

1 - monitor
2 - urządzenia zewnętrzne takie jak modemy, drukarki, skanery
3 - komputer

Kolejność wyłączania jest odwrotna. Dopuszczalna jest jednak przypadkowa kolejność włączenia, nie powinno to mieć negatywnego wpływu na działanie zestawu. Uciążliwego włączania w odpowiedniej kolejności można uniknąć montując w zestawie listwę zasilającą z własnym wyłącznikiem głównym.

Po włączeniu komputera po uprzednim jednym krótkim sygnale dźwiękowym mówiącym, że test wewnętrzny elementów wypadł pomyślnie, na ekranie powinien pojawić się BIOS, czyli zestaw informacji o komputerze i jego elementach składowych. Dowiedzieć się dzięki temu można np. jaki jest typ i prędkość zamontowanego procesora, wielkość pamięci RAM, przydzielenie zasobów przerwań na poszczególne elementy itd. Informacje te są ważne dla osób konfigurujących komputer a także informatyków chcących poznać z jakim sprzętem mają do czynienia. Po przetestowaniu systemu przez komputer (tzw. POST) powinno rozpocząć się ładowanie systemu operacyjnego zapisanego na dysku twardym bądź dyskietce. Ładowanie przebiega w zależności od szybkości posiadanego komputera, posiadanego systemu; od pół minuty nawet do dwóch minut.
Po zakończeniu ładowania systemu można przystąpić do pracy na komputerze. System operacyjny ta platforma pod programy i aplikacje, które służą różnym celom. Np. edytor tekstu zamienia komputer w maszynę do pisania, program muzyczny w wieżę stereo a gry w domowe centrum rozrywki. Dokładny opis systemu operacyjnego a także najpopularniejszych aplikacji znajduje się na dołączonej do zestawu książce "ABC Komputera".
 
Współpracujemy Z:
Symplex
Incom
OKI
VeracompAction
River
InktecInter-Es
Yamo
Kaspersky
Pronox
Megabajt
 
[ Copyright © Studio Komputerowe "BIT" s.j. ] - [ projekt i wykonanie Adam Trofimczuk ]