Dzisiaj jest godzina  
 
Menu
Strona główna
Aktualności
i promocje
Firma
Kasy fiskalne
Internet
Serwis
Cennik
Kontakt
Poczta via WWW
 
Ciekawe linki:
www.twojepc.pl
www.chip.pl
www.benchmark.pl
www.download.net.pl
www.enter.pl
 
Ostatnia aktualiz.:
18.4.2018
 

Zasady miłej, bezproblemowej i bezpiecznej pracy przy komputerze

Komputer, tak jak każde inne urządzenie został zaprojektowany z myślą o człowieku. Ma jemu służyć i być pomocnym narzędziem. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z awarią bądź innymi sytuacjami należy przestrzegać poniższych zasad.

Najczęściej awaryjnym elementem składowym komputera jest jego system operacyjny. Każdy użytkownik może w dowolnej chwili świadomie bądź nieświadomie uszkodzić system operacyjny nagrany na dysku twardym, co w konsekwencji może objawiać się nieprawidłowym działaniem komputera bądź niemożliwością uruchomienia. System operacyjny nigdy nie był, nie jest i nie będzie objęty gwarancją. Aby uniknąć sytuacji, gdy uszkodzi się system należy przestrzegać kilku warunków: przed jakąkolwiek operacją kasowania, przesuwania plików, odinstalowywania aplikacji należy mieć pewność co do spodziewanych efektów i konsekwencji. Nie wolno pochopnie instalować w komputerze żadnych programów niewiadomego pochodzenia, mogących zawierać wirusy, nie znając do końca jego przeznaczenia, bez potrzeby. Im więcej zainstalowanych w komputerze programów, tym komputer ma więcej danych do załadowania i obrobienia, należy liczyć się z wolniejszą pracą, brakiem miejsca na dysku twardym, możliwością zawieszania się komputera w przypadku, gdy jakiś program bez wiedzy użytkownika podmieni kluczowe pliki systemu. Nie wolno wyłączać komputera bez wcześniejszego zamknięcia programów i systemu operacyjnego. Wyłączenie komputera podczas pracy na komputerze (przez przycisk wyłącznika bądź przez zanik napięcia) może uszkodzić dane znajdujące się na dysku twardym, w szczególnych przypadkach może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wszystkich danych z dysku. System operacyjny wymaga także wyrobienia sobie kilku nawyków związanych z konserwacją systemu. Oferuje kilka aplikacji, które pomagają odświeżyć i wyczyścić dysk z błędów, uporządkować dane. Główne w systemie WindowsR to Scandisk i Defragmentator, które zalecamy uruchomić raz w miesiącu.

Podczas pracy w Internecie należy unikać wchodzenia na strony www, na których można natknąć się na zaszyte wirusy bądź inne programy ładujące się bez naszej wiedzy na dysk twardy. Unikanie wchodzenia na strony zawierające takie pułapki jest trudne i wymaga znajomości poruszania się w Internecie. Głównie należy unikać wizyt na stronach publikujących treści erotyczne, zawierające treści "hakerskie" bądź takie gdzie sama nazwa może świadczyć o złych intencjach autorów. Gdy jednak uda się zainfekować komputer, skutki mogą być szokujące i dość bolesne. Najczęściej jest to uszkodzenie systemu operacyjnego związane z zainfekowaniem przez destruktywny wirus komputerowy, który jako swe zadanie ma uszkodzić system lub skasować zawartość dysku twardego. Powstały także wirusy mogące uszkodzić BIOS komputera i efektem tego może być brak ładowania systemu a także brak jakichkolwiek oznak pracy komputera (ciemny ekran, brak sygnału POST po włączeniu). Następną grupą niepożądanych programów są tzw. "dialery", czyli programy przekierowujące połączenie internetowe na płatne numery 0-700. Efektem tego może być rujnujący rachunek telefoniczny sięgający nawet kilku tysięcy złotych. Jedynym skutecznym sposobem na zabezpieczenie się przed "dialerami" to blokada rozmów 0-700 zadeklarowana u operatora (np. TPSA). Kolejnym niebezpieczeństwem, które można napotkać podczas pracy w Internecie to tzw. "trojany", czyli programy szpiegujące. Można dzięki nim dowiedzieć się co jest zainstalowane na komputerze, dowiedzieć się haseł i kont użytkowników a wszystkie te informacje są wysyłane do osoby która może je rozpowszechnić lub wykorzystać np. podglądając naszą korespondencję bądź okradając nasze konto ze zgromadzonych na nim środków. Aby ustrzec się przed wszystkimi omawianymi przypadkami zalecane jest zainstalowanie dobrego programu antywirusowego, jednak i w tym przypadku nie ma stuprocentowej pewności, że na komputerze nie ma nieproszonych programów.

Do komputera nie wolno podłączać urządzeń w stosunku, do których nie ma pewności, że są sprawne i są dedykowane do komputera o tych standardach. Wszelkie podłączenia należy wykonać przy wyłączonym komputerze i urządzeniach doń podłączanych. Wyjątkiem jest port USB, do którego można podłączać urządzenia bez ich wyłączania i wyłączania komputera.

Urządzenia i elementy, z których składa się komputer mają swoją ograniczoną liczbę włączeń i wyłączeń przewidzianą przez specyfikację producenta danego podzespołu. Stąd nie zalecamy częstego wyłączania komputera np. podczas przerwy w pracy. Częste wyłączanie może doprowadzić do szybszego zużycia się podzespołu a w konsekwencji konieczność naprawy bądź wymiany. Najbardziej narażone są dyski twarde. Niezalecane jest także uaktywnianie trybu oszczędzania energii z tego samego powodu. Efekt może być wprost przeciwny do zamierzonego: oszczędność roczna to kilkanaście zł. a koszt dysku twardego to spory wydatek. Sytuacja także dotyczy monitorów, w których częste włączenie może doprowadzić do uszkodzenia elektroniki i kineskopu.

Komputer należy podłączyć do gniazdka z bolcem uziemiającym. Jeżeli go nie ma, należy poprosić wykwalifikowaną i uprawnioną do tego osobę, aby takie gniazdko zamontować. Krótkotrwała praca przy komputerze podłączonym do gniazdka bez bolca uziemiającego jest jednak możliwa. W przypadku, gdy komputer posiada zamontowany tuner TV bądź faxmodem, podłączenie do gniazdka z bolcem uziemiającym jest bezwzględnie wymagane i nie zalecam pracy (nawet krótkotrwałej) bez takiego gniazdka. Jeżeli w miejscu pracy komputera spotyka się wahania napięcia, zaleca się zainstalowanie dodatkowego urządzenia o nazwie UPS (zasilacz awaryjny) włączonego w obwód między komputerem a gniazdkiem 220V. Zabezpiecza to komputer przed utratą danych lub awarią w przypadku wahań napięcia lub zaniku. Najbardziej niebezpieczne są krótkotrwałe zaniki lub wahania. Najczęściej spotyka się je w miejscach gdzie budynki zasilane są z linii napowietrznych.

Komputer może być źródłem zakłóceń radiowych. Stąd możliwe jest pogorszenie odbioru RTV w jego pobliżu. Głośniki nie można stawiać bezpośrednio przy monitorze gdyż elementy wbudowane w głośnikach są w stanie skutecznie zniekształcić obraz wyświetlany na ekranie.

Zaleca się dbanie o czystość komputera a także o zachowanie ostrożności osób palących. Dym może źle wpłynąć na kondycję napędów optycznych (CD-ROM, DVD) a także osadzać się na innych elementach komputera, co może w ekstremalnych przypadkach doprowadzić do złej pracy podzespołu.

W przypadku posiadania drukarki atramentowej, niezalecane jest długotrwałe nie użytkowanie jej (więcej niż miesiąc). Skutkiem tego może być zaschnięcie głowic drukujących a w konsekwencji wymiana tuszu bądź całej głowicy.

Bezwzględnie należy przestrzegać zasady, że nie wolno pracować przy komputerze w czasie burzy z wyładowaniami. W przypadku stwierdzenia nadciągającej burzy należy wyjąć wtyczkę zasilającą z gniazdka sieciowego oraz przewody z faxmodemu i tunera TV. Pozostawienie ich podłączonych do komputera może spowodować uszkodzenie podzespołów w przypadku, gdy nastąpi wyładowanie a impuls przedostanie się do wnętrza komputera. Pozostawienie zasilania podłączonego do komputera może uszkodzić zasilacz niekoniecznie w danej chwili, zasilacz zmagazynuje ładunki w swoich kondensatorach a w momencie załączenia komputera nastąpi jego spalenie.

Komputer nie jest chroniony plombą, stąd możliwe jest zamontowanie dodatkowego podzespołu przez użytkownika. Wymagana jest jednak minimalna znajomość sprzętu komputerowego. W każdej chwili można także zgłosić się do serwisu celem profesjonalnego montażu.
 
Współpracujemy Z:
Symplex
Incom
OKI
VeracompAction
River
InktecInter-Es
Yamo
Kaspersky
Pronox
Megabajt
 
[ Copyright © Studio Komputerowe "BIT" s.j. ] - [ projekt i wykonanie Adam Trofimczuk ]