Dzisiaj jest godzina  
 
Menu
Strona główna
Aktualności
i promocje
Firma
Kasy fiskalne
Internet
Serwis
Cennik
Kontakt
Poczta via WWW
 
Ciekawe linki:
www.twojepc.pl
www.chip.pl
www.benchmark.pl
www.download.net.pl
www.enter.pl
 
Ostatnia aktualiz.:
18.4.2018
 

Typowe usterki i sposoby ich rozwiązywania

Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane usterki, jakie mogą wystąpić podczas pracy przy komputerze.
pytanie: Komputer nie ładuje systemu
odpowiedź: Przyczyn może być kilka. Najpierw należy sprawdzić jak objawia się brak ładowania systemu. Jeżeli na ekranie po włączeniu nie pojawiają się informacje o zamontowanym procesorze, pamięci (tzw. POST) należy przejść do pytania poniżej. Jeżeli na ekranie pojawia się informacja o sprzęcie (tzw. POST) a w kolejnej chwili, gdy komputer ma rozpocząć ładowanie systemu pojawia się napis "NO SYSTEM DISK OR DISK ERROR" wówczas problem leży po stronie dysku twardego, na którym są zapisane informacje. Może to być przyczyna skasowania z dysku plików systemowych bądź całej partycji (np. efekt wirusa), uszkodzenie dysku twardego bądź złe jego rozpoznanie przez system BIOS. W tym wypadku należy po włączeniu komputera przytrzymać klawisz "DEL" i po wejściu do BIOS-u (wewnętrznego programu zaszytego w pamięci mającego za zadanie zarządzanie nad wszystkimi podzespołami komputera) ustawić prawidłową wielkość i typ dysku twardego (tzw. autodetekt dysku IDE). Jeżeli dysk jest rozpoznawany prawidłowo a w dalszym ciągu jest problem z rozpoczęciem ładowania systemu należy uruchomić system z dyskietki systemowej i sprawdzić, co się na dysku znajduje a w razie potrzeby zainstalować na nowo od początku kompletny system operacyjny. Najczęściej spotykaną przyczyną pojawiania się komunikatu "NO SYSTEM DISK OR DISK ERROR" jest pozostawiona w stacji dyskietek FDD dyskietka, z której komputer stara się uruchomić po włączeniu. Należy ją wyjąć i nacisnąć dowolny klawisz, aby komputer rozpoczął ładowanie systemu z dysku twardego. W przypadku poważniejszych problemów konieczne może być zwrócenie się o pomoc do serwisu.

pytanie: Komputer włącza się, nie wyświetlają się żadne informacje na ekranie (ekran pusty, ciemny)
odpowiedź: Na początek należy stwierdzić czy świecą się diody na przedniej ściance komputera. Jeżeli nie, należy przejść do pytania poniżej. W przypadku, gdy komputer się włącza i dobiegają z niego sygnały dźwiękowe oznacza to, że system POST zaszyty w BIOS-ie wykrył błąd i komunikuje to za pomocą kodu dźwiękowego. W zależności od sygnału można stwierdzić, co jest uszkodzone. Sygnał przerywany trwający do momentu aż wyłączy się komputer oznacza błąd pamięci RAM (uszkodzenie, poluzowanie się w slocie, zanieczyszczenie slotu przez kurz lub inne osady). Można taką pamięć wyjąć, przeczyścić wacikiem nasączonym w alkoholu i włożyć ponownie. Jeżeli w dalszym ciągu jest przerywany sygnał dźwiękowy trwający do momentu wyłączenia komputera, należy skontaktować się z serwisem celem jej wymiany. W przypadku, gdy kod błędy ma jeden długi sygnał i dwa bądź trzy krótkie oznacza to, że system POST nie rozpoznał karty graficznej. Postąpić można podobnie jak w wypadku pamięci czyszcząc slot. Sygnał błędu może świadczyć także o zwykłym poluzowaniu karty w slocie - wystarczy ją docisnąć. Dzieje się tak, gdy komputer jest przenoszony i następują naprężenia obudowy mogące poluzować karty w slotach. W przypadku, gdy komputer włącza się, świecą się diody a nie dobiega sygnał dźwiękowy, uszkodzenie jest poważne i należy się skontaktować z serwisem. Może to świadczyć o uszkodzeniu procesora, uszkodzeniu systemu BIOS (np. efekt wirusa), blokowaniu startu komputera przez jakieś urządzenie zewnętrzne. Może to także być zasilacz, który nie podaje właściwego napięcia i przez to komputer nie jest w stanie wystartować.

pytanie: Komputer jest martwy, nie włącza się
odpowiedź: Na początek należy stwierdzić czy jest podłączony do gniazdka 220V w którym jest napięcie. Należy także wykluczyć uszkodzenie (przełamanie) kabla zasilającego. W innym przypadku, gdy napięcie dochodzi a komputer nie włącza się, należy udać się do serwisu. Najczęściej spotykanym winowajcą jest zasilacz ATX. Może także okazać się, że bateryjka podtrzymująca BIOS komputera jest rozładowana (powinna mieć ok. 3V). Uszkodzenie zasilacza może nastąpić najczęściej podczas wahania napięcia lub krótkotrwałych skoków. Zasilacze ATX nie są na to odporne i potrafią się uszkodzić niszcząc także inne elementy generując zbyt duże napięcie. W przypadku, gdy takie wahanie ma miejsce zalecamy wyłączyć komputer z sieci, zakupić UPS (zasilacz awaryjny), który filtruje napięcie i stabilizuje je. Listwa zasilająca nie chroni komputera przed wahaniami a jedynie zakłóceniami w linii energetycznej. Ponadto zasilacze ATX mają dość krótką żywotność podczas której gwarantują bezpieczne zasilanie. Po 24 miesiącach zalecamy wymienić zasilacz ATX na nowy z uwagi na jego możliwą usterkę. W ekstremalnych przypadkach usterka może objawić się spaleniem zasilacza a także wszystkich elementów w komputerze.

pytanie: Komputer zawiesza się
odpowiedź: Znalezienie przyczyny może nie być takie proste. Najczęstszą przyczyną jest uszkodzenie systemu operacyjnego związane z uszkodzeniem kluczowych plików systemowych, niewłaściwą instalacją bądź deinstalacją oprogramowania lub może to być efekt wirusa. Aby wykluczyć fakt, że wieszanie jest spowodowane z winy oprogramowania należy ponownie zainstalować system lub bynajmniej sprawdzić dysk w poszukiwaniu wirusów. Jeżeli na nowej instalacji komputer także się zawiesza, to przyczyna leży po stronie sprzętu. Najczęściej powodem wieszania spowodowanego przez sprzęt jest zatarcie wentylatora na procesorze bądź jego przegrzewanie się z powodu zbyt małej liczby obrotów, braku dostatecznej wentylacji wewnątrz obudowy. Uszkodzona może być także pamięć operacyjna RAM lub może mieć zanieczyszczone styki powodujące zły kontakt z płytą główną. Zawieszający się komputer (po wcześniejszym wykluczeniu usterki oprogramowania) należy dostarczyć do serwisu.

pytanie: Komputer po jakimś czasie wyłącza się
odpowiedź: Najczęstszą przyczyną jest ustawienie (świadome bądź nieświadome przez użytkownika) opcji zarządzania energią, która ma za zadanie dbać o jak najmniejsze zużycie energii przez komputer. Uzasadnienie ma to w wypadku komputerów przenośnych, jednak w przypadku komputerów stacjonarnych nie ma większego sensu. Patrz poz. 4 w dziale "Zasady pracy". Wyłączanie może także świadczyć o przegrzewaniu się procesora lub zbliżającym się uszkodzeniu zasilacza ATX. W tym przypadku należy zgłosić się do serwisu.

pytanie: Brak dźwięków, muzyki w systemie
odpowiedź: Najpierw należy upewnić się, że głośniki bądź wieża audio jest podłączona do właściwego gniazda w karcie dźwiękowej, z reguły jest to wejście koloru zielonego. Efektem tego może być także wyciszenie regulatora w mikserze dźwięku. Może także świadczyć o usunięciu lub uszkodzeniu sterowników karty dźwiękowej. Bardzo rzadko spotyka się uszkodzenia karty dźwiękowej.

pytanie: Brak dostępu do napędu CD-ROM lub DVD
odpowiedź: Na początek należy sprawdzić czy napęd jest prawidłowo rozpoznany przez BIOS komputera i czy jest prawidłowo zainstalowany w menedżerze urządzeń. Jeżeli w menedżerze urządzeń nie widnieje pozycja CD-ROM lub kontrolery dysku twardego są podświetlone z żółtym znaczkiem oznacza to, że nieprawidłowo są zainstalowane kontrolery dysku IDE lub jest to efekt wirusa (najczęściej Spirit.A). Należy wówczas usunąć wirusa startując z dyskietki i uruchomić program antywirusowy. Jeżeli BIOS komputera nie rozpoznaje napędu CD-ROM może to świadczyć o jego uszkodzeniu, czy też poluzowaniu lub wypadnięciu taśmy sygnałowej IDE z napędu lub kontrolerów na płycie głównej. Jeżeli napęd CD-ROM rozpoznawany i wyświetlany jest prawidłowo a nie można z niego odczytać danych, świadczy to o jego uszkodzeniu bądź zabrudzeniu soczewki laserowej przez kurz lub dym tytoniowy. W domowych warunkach napęd można wyczyścić kupując specjalną płytę czyszczącą zakończoną u dołu specjalną szczoteczką. W przypadku braku pozytywnej reakcji ze strony napędu, konieczna może okazać się jego wymiana.

pytanie: Nie można połączyć się z Internetem
odpowiedź: W zależności od tego jaki jest komunikat wyświetlany przy próbie połączenia należy tam szukać przyczyny usterki. Jeżeli modem nie łączy się i pojawia się komunikat "Brak sygnału wybierania" należy upewnić się czy modem jest podłączony do linii telefonicznej. Najprostszym sposobem jest podłączenie aparatu telefonicznego w miejsce modemu i sprawdzenie czy jest sygnał. Jeżeli nie, należy sprawdzić linie. Jeżeli tak, może to świadczyć o uszkodzeniu modemu, który nie rozpoznaje sygnału w linii telefonicznej. W przypadku, gdy modem łączy się (dobiegają piski z wewnętrznego głośniczka, podobne jak w przypadku faxu) a po chwili pojawia się komunikat, że "nie można ustanowić połączenia" przyczyny mogą być dwie: podczas logowania wymagane jest podanie hasła i nazwy użytkownika "ppp" i "ppp", koniecznie z małych liter. Jeżeli są wprowadzane a mimo to nie łączy się należy sprawdzić, jakiego protokołu transmisji się używa. Musi być TCP/IP, w przeciwnym razie połączenie nie dojdzie do skutku.

pytanie: Komputer nie wykrywa myszy lub klawiatury
odpowiedź: Przy wyłączonym komputerze trzeba sprawdzić czy są one podłączone do właściwego portu. Jeżeli tak, sprawdzić czy mają nieuszkodzone igły we wtyczce, np. czy przez nieumiejętne podłączenie nie zostały zgięte lub ułamane. Jeżeli w dalszym ciągu komputer nie rozpoznaje myszy, zalecane jest podmienienie na chwilę na inną mysz lub klawiaturę, np. pożyczoną od sąsiada. Winny może być kabel przełamany u nasady myszy. Uszkodzenie kabla może objawiać się także przez chaotyczne ruchy wskaźnika, trudne lub niemożliwe do opanowania. Rzadziej spotyka się uszkodzenie portów po stronie komputera. W przypadku ich stwierdzenia może być konieczna wymiany płyty głównej, bądź zastosowanie myszy lub klawiatury na inny (sprawny) port, np. USB.

pytanie: Drukarka nie rozpoczyna wydruku
odpowiedź: Najczęściej jest to spowodowane złą instalacją sterowników drukarki bądź zmianą ustawień wydruku. Drukarka musi być podłączona do portu LPT lub USB. Należy upewnić się, do jakiego poru jest podłączona i wskazać taki port w ustawieniach drukarki. Może być także konieczna ponowna instalacja sterowników drukarki. W przypadku drukarek USB, istalację wykonuje się bez podłączonej drukarki do portu USB, a gdy program instalacyjny poprosi o podłączenie drukarki, wtyczkę USB wkłada się do portu. W przypadku drukarek na port LPT nie można podłączać ich przy załączonym komputerze. Jeżeli sterowniki drukarki są zainstalowane poprawnie a w dalszym ciągu są problemy z wydrukiem, należy sprawdzić czy drukarka potrafi wydrukować swój wewnętrzny test. W tym celu w zależności od typu drukarki i producenta przytrzymuje się na 5 sekund klawisz wysuwu papieru bądź naciska się go rytmicznie dwa bądź trzy razy. W razie braku reakcji sprawdzić w instrukcji obsługi drukarki jak wykonuje się taki autotest. Jeżeli drukarka nie rozpoczyna wydruku autotestu, może świadczyć to o zaklinowaniu papieru, uszkodzeniu głowicy drukującej lub elektroniki drukarki. Po dalsze instrukcje dotyczące naprawy lub testu drukarek prosimy zgłosić się do serwisu.

pytanie: Głośna praca komputera
odpowiedź: W komputerze znajduje się kilka wentylatorów które mają za zadanie odprowadzanie ciepłego powietrza z procesora, karty graficznej i zasilacza. Im szybszy i wydajniejszy komputer tym wytwarza więcej ciepła a ono musi być odprowadzane coraz bardziej wydajnymi wentylatorami. Jeżeli hałas jest spowodowany przez wentylator i nie jest on normalną pracą wentylatora, wówczas może to świadczyć o zatarciu lub zacieraniu się łożysk lub panewek w wentylatorze. W konsekwencji może to doprowadzić do zatrzymania się wentylatora i uszkodzenia elementu, który on chłodzi. Zalecamy wymianę takiego wentylatora lub jego smarowanie. Prosimy o dostarczenie takiego komputera do serwisu celem fachowego montażu i demontażu, aby nie uszkodzić jądra procesora lub innych elementów podatnych na uszkodzenia mechaniczne.
 
Współpracujemy Z:
Symplex
Incom
OKI
VeracompAction
River
InktecInter-Es
Yamo
Kaspersky
Pronox
Megabajt
 
[ Copyright © Studio Komputerowe "BIT" s.j. ] - [ projekt i wykonanie Adam Trofimczuk ]